3 Şubat 2018 Cumartesi

PANZER VE KÜRT İSYANI YENİ STRATEJİ - SERHİLDAN, BÖLÜM 3

PANZER VE KÜRT İSYANI YENİ STRATEJİ - SERHİLDAN, BÖLÜM 3


Rusya'nın Moskova şehrinde 28–30 Nisan 2000 tarihleri arasında "Rusya Federasyonu'nda Kürtlerin Kültürel Otonomi Federasyonları" adı altında bir konferans düzenlenmiştir. Konferans; "Moskova Kürt Kültürel Otonomisi", "Krasnadar Kürt Kültürel Otonomisi" ve "Saratov Kürt Kültürel Otonomisi" tarafından organize edilmiştir. Rusya'nın bazı şehirlerinde terör örgütü PKK yandaşlarının örgütlenmesine ve faaliyetlerde bulunmasına müsaade 
edilmesi, "Kültürel Otonomi" kavramı ile açıklanmaya çalışılmıştır. 

Bu dönemde Avrupa'da gerçekleştirilen en önemli etkinliklerden birisi teröristbaşının Suriye'den çıkartılmasının yıldönümünde meydana gelmiştir 220. 
Özgür Politika Gazetesi'nin 11 Ekim 2000 tarihli nüshasında yayınlanan haberlerde; PKK yandaşlarının Yunanistan/Atina'da ABD, İsrail ve Türkiye büyükelçiliklerine siyah çelenk bıraktıkları, Almanya'nın çeşitli şehirlerinde ise oturma eylemi düzenledikleri belirtilmiştir. 

Öte yandan, 17 Eylül 2000 tarihinde, Stockholm şehrinde 5.000 kişinin katılımıyla, "2. İskandinavya Barış ve Demokrasi Festivali" adıyla bir etkinlik düzenlenmiştir. İskandinavya Kürt Konseyi ve İsveç Kürt Dernekleri 
Konseyi tarafından organize edilen festivalde, Ahmet Kaya bir konser vermiştir. 

Yine, 27 Kasım 2000 tarihinde terör örgütü PKK'nın 22. kuruluş yıldönümü bahanesiyle Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan PKK yandaş ve mensuplarınca çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir. 

PKK yanlısı Özgür Politika gazetesinin konuya ilişkin haberinde; Almanya/Duisburg, Frankfurt, Freiburg, Mainz, Nürnberg Russelheim, İngiltere/Londra, Fransa/Paris ve İtalya/Roma şehirlerinde faaliyet gösteren PKK yanlısı derneklerde 100-200 kişilik gruplar halinde toplantılar düzenlendiği ifade edilmiştir 221. 

PKK'nın gençlik kesimine yönelik örgütlenmesi konumundaki YCK, 09-14 Ekim 2000 tarihleri arasında sözde 3. Kongresini Avrupa alanında gerçekleşmiştir. Toplantıda Teröristbaşı Öcalan tarafından gündeme 
getirilen "Demokratik Cumhuriyet ve Barış Projesi" kapsamında, örgüte müzahir tabanın "Serhildan" olarak tabir edilen eylemlere hazırlanmasına yönelik çalışmaların yapılması" şeklinde kararlar alınmıştır. 

YCK’nın faaliyetleri ile ilgili bilgi veren Salih D.; “…kurs sonrası herkesi ayrı ayrı yerlere dağıttılar bu yerler Hamburg, Hannover, Stuttgart, Mannheim, Münih gibi yerlerdi. Benimle birlikte Rojha Kod, Çiya Kod Almanya'nın Berlin Şehrine gönderildik. Bizim gönderilme amacımız PKK-YCK örgütüne Sempatizan ve eleman kazandırmaktı. Genelde bu şahıslar Almanya'ya iltica etmiş ve kamplarda kalan genç insanlarla (Heimler) giderek ilişkiye geçiyorduk. İlk etapta bu tür şahıslar ile irtibata geçebilmek için bunların Almanya Ülkesinde karşılaştıkları sıkıntı ve dertlerini soruyor ve bu şahıslara Partinin bizlere vermiş olduğu Maddi ödeneklerden yardım ederek Partiye kazandırmaya çalışıyorduk. Parti bize Masraf ve Diğer yandaşlara vermek üzere aylık 450.D.M.para veriyordu…” beyanları ile örgütün gençlik çalışmalarına vurgu yapmıştır. 

Bu dönemde Terör örgütünün Avrupa'da yasal olarak faaliyet gösteren en önemli paravan örgütlenmesi konumunda olan KNK İngiltere/Londra'da bir temsilcilik açmıştır. Merkezi Belçika/Brüksel'de bulunan sözde KNK'nın, Almanya/Berlin ve İsveç/Stockholm'de de temsilcilikleri mevcuttur. 

Aralarında KNK başkanı İ. Şerif Vanlı ve KNK mensubu Zübeyr Aydar'ın da bulunduğu bir heyet, terör örgütü PKK ile KYB arasında yaşanan gerginlikte arabuluculuk rolü oynamak amacıyla, KYB lideri C. Talabani ile görüşmek için İrak'a gitmiş, ancak KYB lideri ile görüşemeden Avrupa'ya dönmüşler dir 

Ayrıca, 07 Aralık 2000 tarihinde Fransa/Nice'te başlayan "Avrupa Birliği Zirvesi"nde KNK üyeleri Musa Kaval ve Ahmet Alim bir dizi faaliyetlerde bulunmuş ve bu çerçevede AB Ülkeleri Dışişleri Bakanlarına PKK'nın görüşlerini içeren bir dosya vermişlerdir. 

PKK güdümündeki örgütlenmelerden olan Kürdistan Yezidiler Birliği 
3. kongresinin 23–24 Aralık 2000 tarihleri arasında Almanya'da gerçekleştirmiştir. 

Öte yandan, Avrupa'da faaliyet gösteren terör örgütü PKK mensup/yandaşlarının teröristbaşı Öcalan’ın 15 Şubat 1999 tarihinde Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinin yıldönümü bahanesiyle, çeşitli etkinlikler düzenlemişlerdir. 

Bu yönlü olarak, 14 Şubat 2001 tarihinde, PKK güdümündeki Özgür Kadın Partisi (PJA) tarafından Almanya'nın Köln, Bochum ve Duisburg kentlerin deki merkezi alanlarda 30 kişilik gruplar halinde nöbet tutulup, meşaleler yakılarak bildiri dağıtılmıştır. 
Yine, 12 Şubat 2001 tarihinde Bulgaristan/Sofya şehrinde Kürt Kültür Derneği organizesinde bir toplantı düzenlenmiştir. Düzenlenen toplantıda; 15 Şubat 2001 günü ABD, İsrail, Türkiye ve Yunanistan  Büyükelçiliklerine siyah çelenk bırakılması 18 Şubat 2001 gününe kadar devam eden 4 günlük açlık grevi eylemi kararı alınmıştır. 

Almanya/Hannover şehir merkezinde 1.000 civarında PKK yandaşı tarafından bir gösteri düzenlenmiş, göstericiler tarafından gece boyunca sessiz protesto eylemi gerçekleştirilmiştir. 

Fransa/Marsilya şehrinde, Başkonsolosluğumuz önünde toplanan çoğunluğu kadın ve çocuk 500-600 kişilik bir grup tarafından bir gösteri yapılmıştır. 

İngiltere/Londra şehrinde, PKK yandaşlarınca ABD, İsrail, Kenya, Türkiye ve Yunanistan temsilciliklerine siyah çelenk bırakılmış ve Kuzey Londra'da 30 araçlık bir konvoyla protesto gösterisi düzenlenmiştir. 

İsviçre/Bern şehrinde, 15 civarında PKK yandaşı tarafından, Büyük elçiliğimize siyah çelenk bırakılmıştır. 

Rusya/Moskova şehrindeki Puskinskaya meydanına 500 civarında PKK yandaşı St. Petersburg, Yaroslav, Krasnodar ve Tombav şehirlerinden araçlarla getirilmiş ve akabinde örgüt adına bir gösteri düzenlenmiştir. 

 19 Ağustos 2000 tarihinde KNK tarafından sözde Kürtler arası diyalog ve barış içerikli bir toplantı yapılmıştır. Bu toplantıya PKK’lı militanları yanı sıra Nuri Talabani, İzzet Hüseyni, Mahmut Osman, Ömer Şehmuz gibi şahsiyetlerde katılmışlardır. 

 7 Ağustos 2000 tarihinde Öcalan’ın avukatları Bulgaristan’a giderek Balkanlardaki faaliyetlerin geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapmış ve 7.kongre çalışmalarının son durumunun anlatıldığı konferanslar 
düzenlemişlerdir. 

 PKK örgüt mensuplarınca Almanya’nın Duesseldorf kentinde 24 Haziran 2000 tarihinde büyük yürüyüş gerçekleştirilmiş, bu gösteride Türkiye aleyhine sloganlar atılmıştır 222. 

17 Haziran 2000 tarihinde Almanya’da örgütün güdümündeki Avrupa Aleviler Birliği’nin Kongresini yapılmıştır223. 

 2000 Ağustos ayı içerisinde Medya-TV’nin 1. kuruluş yıl dönümü gerçekleştirilmiştir. Öcalan’ın avukatları bu törene katılarak, çalışanlara Öcalan’ın talimatlarını iletmiş olup, buna göre; sonbaharla birlikte yeni bir dönemin başlatılması, bazı yeni programların hazırlanması, özellikle dağdaki militanların yaşamı ve militanların kültür sanat faaliyetleri ile siyasi çalışmalarının yansıtılacağı, Mahmur Kampı ile ilgili bir belgeselin hazırlanması talimatı verilmiştir. Ayrıca Özgür Politika Gazetesi için de yeni dönem faaliyetleri hazırlanmış ve görüşler yapılmıştır. 

 2 Eylül 2000 tarihinde PKK örgüt mensuplarınca Köln'de geniş katılımlı bir gösteri düzenlenmiştir. Festivale 70 bin civarında kişi katılmış olup, Türkiye'den de Tolga Sağ, Ahmet Kaya, Yeni Türkü, Kardeş Türküler 
grubu ve CHP’den de PM düzeyinde temsilci misafir olarak katılmıştır224. 

 Abdullah Öcalan’ın avukatları ile Hamburg Deutsches Orient Enstitü’nün Başkanı olup, Yaşar Kaya’nın yakın arkadaşı olan 225 Şarkiyatçı Udo Steanbach bir görüşme yapmışlardır. Bu kişi örgütün yeni dönem 
tezlerine destek vereceğini beyan etmiştir226. 

Sözde İkinci Barış Hamlesi Dönemi 

Sözde "İkinci Barış Hamlesi" ile ilgili kararlar, 2001 yılı Şubat ve Mart aylarında Irak'ın Kuzeyinde gerçekleştirilen Parti Meclisi Üçüncü Toplantısı'nda alınmıştır. 

Örgüt, yurt içinde ve yurt dışında geliştirmeyi planladığı kitlesel eylemlerin silahlı şiddetten arındırılmış fakat içinde otoriteyi zorlamanın olduğu şekilde yapılmasını planlamış, organize küçük grupların örgütlediği kitlelerin eylemlerin içerisine çekilmesi hedeflenmiştir. 

Örgüt sorumlu kadroları başlangıçta kitlesel eylemlerin örgütçe önem atfedilen günlerde gerçekleştirilmesini, bilahare diğer günlere de taşırılarak süreklileşmesini istemiştir. Bu meyanda, söz konusu eylemlerin başlatılması na start verildiği 2001 yılının başından itibaren örgüt kitlesini ve yandaş oluşumların fırsat buldukça bu tip eylemlere yöneldikleri gözlenmiştir. 

Böylece örgüt bir yandan kitleleri yeni örgüt stratejisi doğrultusunda eğitip, serhildan eylem tarzını geliştirirken, diğer yandan da sözde silahlı mücadeleye ara verdiği 1 Eylül 1999 tarihinden itibaren uluslararası  kamuoyunun desteğini almaya yönelik faaliyetler içerisine girmiştir. 

Örgüt, dönem içerisinde kadroların ve müzahir kitlenin motivasyonunu artırmaya yönelik özellikle örgütçe önem atfedilen günlere yakın tarihlerde suni gündemler yaratmaya çalışarak, örgütsel taleplerin müzahir 
kitle aracılığıyla kamuoyu gündemine getirilmesini hedeflemiştir. 

Bu doğrultuda 31 Mayıs 2001 tarihinden itibaren yeni dönem taktiği olan "Siyasal Serhildan" kapsamında "2. Barış Hamlesi" olarak ifade edilen yeni bir kitlesel eylem sürecine girilmiştir. 

Özgür Politika Gazetesi'nin 23-24 Mayıs 2001 tarihli haberlerinde, "2. Barış Hamlesi; Kimlik bildirimi, İrade beyanı ve Kürtlerin aktif politikaya katılımıyla yeni bir sürece giriyor" başlığı adı altında habere yer verilmiş ve sözde Başkanlık Konseyi üyesi Osman Öcalan ile bir röportaj yayınlanmıştır. 

Osman Öcalan; "...Halkımızın ulusal özgürlük mücadelesinin yeni bir aşamasına girmiş bulunuyoruz. Bu yeni aşama, demokratik sistemde ulusal ve toplumsal sorunların çözüme kavuşturulması sürecidir. Kürt özgürlük hareketi, bulunduğu toplumların demokratikleşme sorunlarıyla birlikte, Kürt sorununu da ele almış, çözümü için yürüttüğü mücadele çeşitli aşamalar  dan geçmiştir. Bu stratejik aşamalar ise, birinci olarak Diriliş devrimi ki bu 1999'da tamamlanmıştır. İkinci olarak da Demokratik Kurtuluş biçiminde formüle edilecek olan çözüm aşamasıdır" şeklindeki ifadeyle, örgütün yeni dönem stratejisinin önemini vurgulamıştır227. 

Yine sözde "1. Barış Hamlesi" dönemi olarak ifade edilen 1999-2000 yıllarının bir geçiş dönemi özelliğini taşıdığı, legal faaliyetler için uygun ortamların yaratılmasının ön görüldüğü bu dönemde örgütün; 2 Ağustos 1999’da ilan edilen sözde ateşkes ve yurt içerisinde faaliyet gösteren grupların aşamalı olarak yurt dışına çıkarılması, 01-29 Ekim 1999 tarihlerinde sözde Barış Grubu adı verilen örgüt mensuplarının teslim olması, Avrupa alanında gerçekleştirilen sembolik barış yürüyüşleri ve kitlesel eylemler sayesinde sözde elde edilen kazanımlarından dolayı 
bahse konu dönemin başarıyla tamamlandığını, bundan sonra faaliyetlerin "Demokratik Kurtuluş" süreci çerçevesinde ele alınacağını ifade edilmiştir. 

Bu amaç doğrultusunda sosyal kurumların daha etkin olmasını sağlamak için araka arkaya faaliyetler gerçekleştirilmiş ve kurumlaşma çabalarına hız verilmiştir. Bu nedenle Sözde KNK Yüksek Seçim Kurulunun gerçekleştir  diği 4. toplantısında, KNK Genel Meclisi'nin yeniden yapılandırılmasına yönelik, KNK Genel Meclisinde aday olmak isteyenlerin 01 Temmuz 2001-01 Eylül 2001 tarihleri arasında adres ve kısa öz geçmiş bilgilerini 
knk@kongrakurdistan.com veya www. kongrakurdistan.com adresleri üzerinden başvuruların yapılabileceği, yine "Rue Jean Stas 41. 1060 Bruxelles" adresine veya 003226473084 numaralı telefonun yanı sıra, 003226476849 faks numarasının başvuru esnasında kullanılabileceği, başvuruların KNK Yüksek Seçim Kurulu tarafından değerlendirilmeleri akabinde kamuoyuna açıklanacağı, oluşuma üye örgüt, parti, kurum vb.lerinin kontenjanlarının Yüksek Seçim Kurulu'nun bir sonraki toplantısında belirleneceği şeklinde bilgilere yer verilmiştir. 

Örgüt tarafından bu zamanda üç ay sürmesini planlanan "2. Barış Hamlesi" adı altındaki mezkûr eylemler; 31 Mayıs 2001 tarihinde Almanya/Berlin'de, KNK öncülüğünde, KON-KURD, Kürt Demokratik Kültür Hareketi (TÇDK), YEK-KOM, Kürt Hukukçular Birliği (YHK), Kürdistan İslam Hareketi (HİK), Kürdistan Aleviler Federasyonu (FEK), Kürdistan Yezidiler Birliği (YEK), Kürt Öğretmenler Birliği (YMK), Kürdistan Enformasyon Merkezi (KIZ), Mala Kurda Berlin (Berlin Kürt Evi)
nin katılımıyla düzenlenen kitlesel basın açıklamasıyla başlatılmıştır. 

4 CÜ BÖLÜM İLE DEVAM EDECEKTİR


***

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder