25 Kasım 2017 Cumartesi

BARZANİ TUTUKLANACAK MI ?

BARZANİ TUTUKLANACAK MI ?


Rıza Zelyut


İşte size demokrasisi ve üstün hukuku ile övünen Avrupa Birliği’nden tanıdık bir haber: “İspanya hükümeti, Katalonya’nın bağımsızlığı için referandum yaptıran ve “evet” çıkartan ama Belçika’ya kaçan Katalan Lider Carles Puigdemont hakkında 'kırmızı bülten'le yakalama kararı çıkarttı.”

Haberin başka ayrıntısı da var: İspanya Mahkemesi aldığı kararla, Katalan Bakanları da tutuklattı.

Bunlar Avrupa’da oldu ama hiçbir Avrupa ülkesi, İspanya’yı “Sen insan haklarını çiğniyorsun. Katalanların ayrılma haklarına saygı duy!” biçiminde eleştirmedi.

IRAK HÜKÜMETİ HESAP SORMALI

Aynı Avrupa, iş başka ülkeler olunca birden bire, “Halklar, kendi kaderlerini kendileri belirlemeli!”diye ortaya çıkıyor. Ortadoğu’yu karıştırmak için kullandıkları Kürtlerin devlet kurma hakkını savunuyorlar. Bu amaçla Mesut Barzani’nin yaptığı yasadışı referanduma karşı çıkmadılar.

Şimdi Irak hükümetinin elinde çok kuvvetli bir delil var: Katalonya örneği… Görüyoruz ki “Ben ayrılacağım!” diyenleri, aldıkları oyları hiç önemsemeden derhal hapse tıkıyorlar. Irak hükümeti de Irak’ı parçalamaya çalışan Barzani ve ekibi hakkında aynı işlemi yapabilir. Böylece Ortadoğu’da çıban başı olan İsrail kuklası Barzani tehdidi de yok edilmiş olur.

ESAT VE ERDOĞAN AYNI CEPHEDE

Gelin bir de iki liderin uluslararası konuşlanmasına bakalım:

Beşşar Esat: ABD ve İsrail’e karşı. Amerikan yönetimi bugün bile onu devirmekten vazgeçmiş değil.

Tayyip Erdoğan:15 Temmuz darbe girişiminden sonra Amerika’ya karşı. ABD; Erdoğan’ı devirmek için ince yöntemleri devreye sokmuş durumda.

Yani ABD’nin gözünde Beşşar Esat ne ise Tayyip Erdoğan da o.

Ama o Erdoğan; bu Beşşar Esat’a düşman…

REZALETE BAKIN

AKP hükümetleri yıllardır Beşşar Esat düşmanı muhalifleri Türkiye’de besliyor. Onlara silah ve cephane vermenin dışında uluslararası destek de sağlıyor. Bunlardan birisi olan Suriye Ulusal Konseyi’nin etkili üyesi Riyad Seyf, Washington’a giderek ABD’li politikacılara diyor ki: “Amerika, Suriye’nin geleceğini Rusya ile İran’ın ellerine bırakmamalıdır.”

Anlayacağınız; AKP’nin beslediği Suriyeli muhalifler, Amerika’ya hizmet etmek için çırpınıyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan onlara tek laf etmiyor ama yerli yersiz her konuşmasında cumhuriyet değerlerine vurup duruyor.

Hem cumhuriyet rejimi ile hem Amerika ile aynı anda nasıl savaşacak çok merak ediyorum.

İŞTE SİZE İMAM HATİPLERİN KALİTESİ

Normal okullar zorla kapatılıp imam hatiplere çevriliyor. Peki buralar nasıl okullardır?

Cevabı şu basit haberde: Gümüşhane İmam Hatip Lisesi ilde düzenlenen TÜBİTAK proje yarışmasına katılmışlar. Bu imam hatip liseninin teknoloji projesi nedir diye merak mı ediyorsunuz? Gerçekten müthiş! Pazardan sanırım bedava aldıkları sebze-meyve kasalarını üst üstü koymuşlar. Kasalara da sebze-meyve adlarının Arapçasını yapıştırmışlar.

Al sana teknoloji projesi…

Ve bununla birinci olmuşlar…

Al sana Gümüşhane’de AKP neden yüzde 80 oy alır sorusunun cevabı…

Al sana imam hatiplerin bilimsel ve teknolojik seviyesi…

Al sana eğitimin kimlere emanet edildiğinin açıklaması…

Projeye bakın; imam hatiplerin neden gereksiz olduğunu anlayın…

Ama, hükümet TEOG’u kaldırarak buralara zorla daha çok öğrenci yollama peşinde.

Acı ama gerçek: Modern Türkiye, imam hatipler üstünden çürütülüyor…
***
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder